En İyi Otomobil Markası*

, , , , , , 0 Comments
Başlığı okuduğunuzda muhtemelen aklınızda bir tahmin oluşmuştur. BMW, Mercedes ya da herhangi bir marka olabilir bu. Şimdiden söyleyeyim, cevap muhtemelen aklınızdan geçen değil.

Alman Auto Bild dergisine satın alma rehberi hazırlayan Auto Test, 20 otomobil markasını değerlendirmiş. Markalar 8 farklı başlıkta puanlandırılmış sonra da bu puanların ortalaması alınarak markanın sonuç puanı belirlenmiş. Bu sekiz başlık ise çevrecilik, TÜV eksiklik raporu, geri çağırma sayısı ve bu geri çağırmaların güvenlikle alakası, ürün ömrü, servis, garanti, müşteri memnuniyeti, müşteri şikayet ve öneri kayıtları. Sonuçlar gerçekten ilginç. İlk yedi sıranın altısını Asyalı üreticiler kapmış. İlk yedideki Asyalı olmayan marka ise üçüncü sıradaki Mercedes. Birinci sırada Mazda var.  Japonların zaten kaliteli üretim yaptığını biliyoruz ama ilk yedide sadece bir tane Alman görmek insanı gerçekten şaşırtıyor. İkinci sıra Toyota'nın. Toyota yüksek notlar toplamasına rağmen ortalamasını Mazda'nın gerisinde bırakıp ikinciliğe iten sebep geri çağırma sayısı ve bu geri çağırmaların güvenlikle alakalı olması. Mercedes'in puanını aşağıya çeken ise geri çağırma ve garanti olmuş. Sekizinci sırada ise Volkswagen var. Dokuzuncu sırayı ise Audi ve Ford paylaşmış. Diğer Almanlar BMW ve Opel on dördüncü sırayı paylaşmış. BMW'nin bu kadar gerilerde olmasının sebebi ise geri çağırma sayısının yüksek olmasıymış. Son dörtte ise Renault, Citroën Peugeot ve Fiat var. Genel Sıralama
1-Mazda
2-Toyota
3-Mercedes
4-Honda
5-Hyundai
6-Mitsubishi
7-Nissan
8-Volkswagen
9-Audi, Ford
11-Kia
12-Chrysler
13-Suzuki
14-Opel, BMW
16-Subaru
17-Renault
18-Citroën 
19-Peugeot 
20-Fiat 

Kaynak:
http://www.autosundso.com/2013/01/0510-auto-test-pruft-20-automarken-im.html
http://www.welt.de/motor/article113277868/Deutsche-Automarken-versagen-bei-Qualitaetsreport.html

*Lütfi Aydın' ın otomobiller ve otomotiv sektörü konulu yazı dizisinin devamıdır.

Tarık Saydırun

Pertevbey, şaşırtcı bir deneme yazarı aslında. O bir kahraman değilse de, söylediklerinde dinlenilesi öğütler saklı çoğu zaman.

0 yorum: