Coşturan Cızırtılar


Milenyum çağının tüketim hızından mıdır yoksa kopmaya(bkz.coşmaya) olan düşkünlükten midir bilinmez, malumunuz her yaz yeni bir hit şarkıyla tanışıp, kopuyoruz(¡)

Ama işte her nasılsa bu ara, vites biraz daha yükseldi ve fenomen şarkılar artarda gelmeye başladı. Öyleyse hadi yakın dönemin fenomen şarkılarına bir göz atalım:

Makarina
Çıkış yılını tam hatırlayamıyorum. 97, 98 seneleri olabilir. O dönemi sallamış, hatta Yonca Evcimik fon müziğinin üzerine Türkçe sözler yazarak klip de çekmişti. Kendine has dansı olan ilk şarkılardan biriydi. Orijinal videosunu izlemek isteyenler http://ulu.li/u8pvlo adresini ziyaret edebilir.

1 2 3Un Dos Tres
Çıkış yılını bulamadım ne yazık ki. Hangi şarkıdan bahsettiğim -Un Dos Tres- deyince anlaşıldı sanırım. Türk halkına İspanyolca 3’ e kadar saymayı öğreten Porto Riko’ lu ünlü şarkıcı Ricky Martin’ in Un Dos Tres’ i bir dönem mahalle bakkalından televizyon programlarına kadar her yerde çalındı, söylendi.


Dale Don Dale
Hatırlamayan yoktur diye düşünüyorum. Makarina ile arasında epey yıl var. Don Omar’ ın şarkısı 2003 Şubat’ ında piyasaya çıkmış ve 2003 yazını etkisi altına almıştı. Dinlemeye başlayınca kıpraşmaya başlatan bir şarkı :) Şarkıda ne tür müzik aletleri kullanıldığı da muamma. İnternette fon müziği Dala don Dale olan pek çok videoya da rastlamanız mümkün!

Summer Jam
Şarkı The Undordog Project  with Sunclub ürünü. 2003 yapımı olmasına karşın Dale don Dale’ den daha eskiymiş gibi hatırlanıyor. Şarkının klibi Brezilya’ nın kenar mahallelerinde çekilmişti. The Underdog Project şarkıyı o kadar içselleştirmişti ki, çok geçmeden Winter Jam isimli slow versiyonunu düzenleyip piyasaya sundu

Hey Ya
2003 yılında epey kaldık ama 2003’ ün son çeyreğinde piyasaya çıkıp 2004 yazına kadar etkisini sürdüren bir şarkıdan bahsediyorum, Hey ya! Outkast’ ın hareketli klibi ile desteklediği eskimeyen bir hit. Youtube’ a Outkast yazarsanız ilk sonuç bu şarkı olacaktır. http://ulu.li/uk3l4y


Lonely
Akon’ u tanıdığım ilk şarkıydı. 2005 yılında piyasaya çıkmıştı. O ses de neydi öyle aman Allah’ ım! Güzel demiyorum dikkat edin, bi acayipti. Clup ya da hareketli bir şarkı değil kesinlikle. Hatta gayet, slow müzik kategorisinde ele alınmalı. Ama aklımda yer etmiş şarkılardan biri Lonely. http://ulu.li/u8pa4k

Hot
Sadece Hot yazınca pek anlaşılmayan ama Inna-Hot yazınca, tamam şimdi oldu dedirten bu yaz şarkısı, You belong to me, I belong to you..diye hızlı girişiyle 2008 yazına damga vurmuştu. Zaten bir yerden sonra şarkı sözleri sadece Fly like you do it, Like you're high, Like you do it… ve vokalistin La la la … sözleriyle devam ediyor.


I Know You Want Me
9 Mart 2009 Pitbull’ un popülerliğinin hızla arttığı bir gündü. Zira aynı gün 2009 yazında dünyanın 4 bir yanında çalınacak o şarkıyı piyasaya sunmuştu; I Know You Want Me.

Rude Boy
Rihanna’ nın parladığı yıl 2009 mu, yoksa 2008 miydi? Daha mı eski daha mı yeni bilemiyorum. Umbrella ile tanıştık kendisiyle o kesin. Ve her singleda ortalığı yıktı. 2010 yazının en hit parçası da ondan, Rihanna-Rude Boy.

Alorse Dance
Stroma menşeli bu şarkının hangi dilde olduğunu çok bilemesek de; müziği, bası, temposu onu hala popüler kılıyor. Belçika’ da çıkış yılı 2009. Avrupa’ ya 2010 da yayılmış. Hala yayılıyor. Zira onu reklam filmlerinin fonunda da duymak mümkün. Alorse Dance’ ın anlamı; So we dance… E yapacak bi şey yok, hadi kalk dans edelim madem demek gibi bir şey yani.

On the Floor
Jennifer Lopez’ in Pitbull’ a gel beraber bir clup şarkısı patlatalım demesi sonucu ortaya çıkan bu şarkıyı istisnasız gittiğiniz her alışveriş merkezinde duymuşsunuzdur.


Outro Lex
Outro Lex size bir şey çağrıştırmadı biliyorum. Apaçi müziği demeliydim. Evet evet, o ismini bilmediğiniz apaçi müziğinin adı Outro Lex by Flowshakers. Gerçekten bir ismi olabileceği gelmemişti aklınıza biliyorum(¡) Dünyadan ve özellikle Türkiye’ den pek çok dj in remixini yaptığı Outro Lex tam bir fenomen değil de, ya ne :)

Gangnam Style
Liste giderek hareketleniyor değil mi! PSY diye tanıdığımız asık suratlı bir adamın Madonna konserine bile sıçramış kendi dans figürüne sahip illet bir şarkının adı Gangnam Style(¡) Fazla söze gerek yok. Biliyorsunuz işte…Harlem Shake
Dj Baauer tarafından Mayıs 2012’ de düzenlenmiş 36 saniyelik bir cover olsa da, Gangnam Style rötarı nedeniyle kendisine 2013 ilk çeyreğinde rastladık. Ve tıpkı Gangnam Style’ da olduğu gibi kendi videonu çek ve paylaş trendinin zirvesi sayabileceğimiz Harlem Shake, video sitelerinin en çok tıklanan video konusunu oluşturuyor. Hemen her gün yeni bir Harlem Shake videosu patlıyor ve uymak zorunda olduğunuz bir koreografi de yok. Kafanıza göre yani, Freestyle. Benim favorimse Miami Heat basketbol oyuncularının videosu. Başrolünde Lebron James’ in olduğunu ekleyeyim.Yazıda pek çok yabancı ve Türkçe dil bilgisine aykırı cümleler kullanmak zorunda kaldığım için özür dilerim :)

Eklemek istediğiniz, ‘Aaa şu da vardı’ , ‘bunu unutmuşsun’ dediğiniz şarkı varsa yorum bölümüne ekleyin lütfen. Yorum eklemek için en kolay yöntem olarak Google hesabını seçip kullanıcı adı girerek ya da daha da kolayı Anonimi seçerek yorum ekleyebilirsiniz. Anonimi seçerek ekleyeceğiniz yorumlarda isim gözükmez. İsminizi de ayrıca dilerseniz yorumun metin kısmına ekleyebilirsiniz.


Tarık Saydırun

Pertevbey, şaşırtcı bir deneme yazarı aslında. O bir kahraman değilse de, söylediklerinde dinlenilesi öğütler saklı çoğu zaman.

1 yorum: